Polecane książki

"Siły, które pokonają raka. Psychologiczne terapie wspomagające w chorobie nowotworowej" (2013)

   Książka w przystępny sposób przybliża najnowsze, dobrze udokumentowane osiągnięcia psychoonkologii. O tym, jak zachować zdrowie, jak odkryć sens i wartość choroby, jak wspierać pacjenta i jego rodzinę, jak poprawić jakość swego życia – piszą wybitni specjaliści w zakresie medycyny, psychologii i psychoterapii.
   Znajdziesz tu:
  • świadectwa osób, które podjęły walkę z rakiem,
  • wskazówki lekarzy i psychologów, jak radzić sobie z chorobą,
  • wiele użytecznych informacji o tym, gdzie chorzy oraz ich rodziny mogą szukać wsparcia i pomocy: adresy fundacji, organizacji pomocowych i ośrodków onkologicznych,
  • słownik przydatnych pojęć,
  • spis lektur o radzeniu sobie w chorobach nowotworowych.


"Jak żyć z rakiem i go pokonać"

dr O. Carl Simonton, Reid Henson

     Autorzy zwracają uwagę na to, jak ważna w trakcie leczenia jest psychika chorego oraz jego podejście do swojego stanu zdrowia. Doktor Simonton daje proste wskazówki, w jaki sposób należy stawić czoła przeciwnościom losu, nie załamywać się, odnaleźć swoją drogę i swój sens życia pomimo choroby i dążyć do niego. Jego unikalny program terapeutyczny pomógł już wielu chorym oraz ich rodzinom.
    Jest to wznowienie wspaniałej książki, będącej bestsellerem w wielu językach. Autorami jej są: doktor O. Carl Simonton, lekarz onkolog-radioterapeuta, pionier psychoonkologii oraz jego niezwykły pacjent, Reid Henson, powracający do zdrowia mimo rozpoznania rzadkiego nowotworu, wobec którego medycyna konwencjonalna była bezsilna. Doktor Simonton w przystępny sposób przedstawia swój program terapeutyczny, skutecznie pomagający poważnie chorym i ich bliskim. Reid Henson opisuje swoją drogę do zdrowia - jak praktycznie, na co dzień stosował Program Simontona, jak na przemian tracił i odzyskiwał nadzieję, jakim przeciwnościom stawiał czoła, jak ulegał zwątpieniu i odnajdywał sens swojego życia. 
"Zwyciężyć chorobę"

Mariusz Wirga

   "Zdrowe myślenie ma następujące cechy: jest oparte na oczywistych faktach, pomaga chronić życie i zdrowie, pomaga osiągać nasze bliższe i dalsze cele, pomaga rozwiązywać najbardziej niepożądane konflikty i unikać ich oraz pomaga czuć się, tak jak chcemy się czuć.
   Początkowo, nie chciałem wierzyć, że tak proste zasady mogą być pomocne. Z perspektywy terapeuty, czasami czułem się bezsilny wobec beznadziejnej sytuacji pacjenta. Lecz właśnie chorzy onkologicznie, na AIDS i ich rodziny, nauczyli mnie, że niezależnie od sytuacji życiowej, zmieniając swoje myśli i przekonania na zdrowsze odczuwa się więcej pozytywnych i neutralnych emocji, a mniej negatywnych. W efekcie poprawia się jakość i radość życia, wraca wiara w sens istnienia a nawet poczucie spełnienia. Być może właśnie w programach terapeutycznych tworzonych na gruncie psychoneuroimmunologii leży przyszłość holistycznego podejścia do pacjenta." M. Wirga

 
"Chustka"

Joanna Sałyga

   Bolał ją brzuch. W biegu, między licznymi zajęciami wpadła do lekarza. To miało być rutynowe badanie. Diagnoza przeraziła wszystkich. Rak złośliwy, z licznymi przerzutami. Walczyła z nim przez ponad dwa lata.
   Choroba i nieposkromiony apetyt na życie. Joasia cieszyła się każdą chwilą spędzaną z najbliższymi i pisała blog. Była szczęśliwa.
   Chustka to nie tylko zapis zmagania się z chorobą, ale przede wszystkim opowieść o wielkiej miłości do synka, Niemęża i życia. To także opowieść o niezwykłym spotkaniu: Joanna, skupiona na pracy bizneswoman, i Niemąż, mężczyzna z przeszłością, skazany i wciąż walczący o swą niewinność. O tym uczuciu i życiowej przemianie on sam napisze w książce "Nieżona".
   Niepokorna, piękna, ciepła i otwarta, dowcipna i często kontrowersyjna. Otwarcie mówiła o seksie w czasie choroby. Przygotowywała syna na swoją śmierć. Jej blog zdobył ogromną popularność. Wzruszał i przerażał. Czytali go też ci, którzy szukali zwykłego pocieszenia.

 
"Szału nie ma, jest rak"

Ks. Jan Kaczkowski

   Książka nie jest kolejnym wyciskaczem łez, przeciwnie, wzmaga apetyt na życie – prawdziwe życie. To nie jest książka o umieraniu, której należy się bać, to książka, która jest wielką apoteozą życia.

Fragment:

"Ks. JK: Litość mnie męczy. Czasem słyszę: o Jezu, taki dobry ksiądz, tyle dobrego zrobił… Wkurza mnie to. Spójrz na więźniów sumienia na Białorusi albo przenieśmy się w lata najgłębszego komunizmu w Polsce. Czy ja bym wytrzymał tortury? Czy bym nie zdradził? To był heroizm. Mój to jest g**** heroizm – siedzenie na wygodnym krześle. Zaniosą mnie do łóżka, jest mi ciepło, wszyscy mi współczują. A wyobraź sobie, że siedzisz w celi śmierci (...).W moim wypadku to choroba, a nie heroizm.

Ale boksujesz się z tą chorobą.

Ks. JK: A jakie mam wyjście? Mam teraz powiedzieć: nie chcę z Tobą rozmawiać, wolę pójść do pokoju, położyć się do łóżka i płakać? Mógłbym tak zrobić, ale nie chcę."

 
"Wygrać życie"

Kamil Durczok

   "Książka ta - powiedział w wywiadzie Kamil Durczok - będzie rodzajem posługi dla tych, którzy będą musieli zmierzyć się z rakiem. Będzie dla tych, którzy mają kogoś chorego blisko siebie albo sami na taką chorobę zapadają. Ale także dla tych wszystkich, którzy chcą wiedzieć, kim jest człowiek w chorobie i jakie stany świadomości mu towarzyszą". Choroba nowotworowa jest w Polsce nadal tematem tabu. Kamil Durczok w rozmowie z Piotrem Mucharskim pokazuje, że opowieść o zmaganiach z rakiem nie musi być sensacyjną wiwisekcją. W szczery i przejmujący sposób opowiada o lęku przed chorobą, sile nadziei - i zachęca do profilaktyki. Rozmowę wzbogacają głosy onkologów: profesora Bogusława Maciejewskiego i docenta Krzysztofa Składowskiego oraz Marianny Durczok, żony Kamila.

 
"Żyj najlepiej jak potrafisz. Świadectwa ludzi, którzy wygrali z rakiem"

   Książka stanowi zbiór 33 relacji osób, które zmagały się z chorobą nowotworową i pokonały ją będąc pacjentami Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Autorzy przedstawiają historie tzw. normalnych pacjentów – kobiet i mężczyzn z różnych środowisk oraz w różnym wieku, którym na pewnym etapie życia przyszło zmierzyć się z rakiem. Dzielą się oni niełatwymi wspomnieniami z okresu terapii, ale i krzepiącymi świadectwami powrotu do zdrowia. Przedstawione historie zawierają różne aspekty choroby nowotworowej: pierwsze niepokojące objawy raka, reakcję na diagnozę, przebieg leczenia, proces zdrowienia czy wreszcie przemyślenia związane ze zmianą hierarchii celów i wartości ważnych w życiu ozdrowieńców. Warte uwagi są opisy relacji na linii Pacjent-Rodzina. Diagnoza choroby nowotworowej stanowi szok nie tylko dla chorego, ale także dla jego bliskich. Dokonująca się w wyniku niepomyślnej diagnozy rewolucja, dotyczy w równym stopniu zarówno pacjenta jak i jego rodziny. Żyj najlepiej jak potrafisz to pozycja dla każdego. Chorzy na raka mogą skonfrontować dzięki niej własne przeżycia z doświadczeniami innych pacjentów. Osoby nowo zdiagnozowane odnajdą w przestawionych historiach bezcenną otuchę i nadzieję na wyzdrowienie.

 
"CHEMIOTERAPIA. Poradnik dla pacjenta i rodziny"

   Książka wydana przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne stanowi przekład amerykańskiego bestsellera autorstwa J. McKay i T. Schacher. Autorki poradnika prezentują podstawowe informacje na temat chemioterapii, dzieląc się z czytelnikami swoim bogatym doświadczeniem, jak również liczne praktyczne rady i wskazówki. Wyjaśniają, jak chory może sam sobie pomóc, ale też jak powinien korzystać z pomocy innych. Krok po kroku pokazują, jak przetrwać wymagający czas choroby onkologicznej, zachowując przy tym możliwie najlepszą kondycję fizyczną i psychiczną. 
   Ta książka to "poradnik przetrwania". Wyjaśniamy w niej, czym jest chemioterapia, jak działa i jaki wpływ może wywierać na pacjentów. Ponadto udzielamy prostych i zrozumiałych odpowiedzi na wiele częstych pytań. Co szczególnie ważne, książka zawiera praktyczne sugestie dotyczące samopomocy w trakcie terapii. Takich właśnie wskazówek i rad udzielają pielęgniarki onkologiczne, opierając się na doświadczeniu własnym oraz osób, które przeszły chemioterapię.

 
"Triumf życia"

Carl O. Simonton

   Pomoc dla chorych na raka oraz dla ich rodzin. Codziennie nowe osoby poznają u siebie diagnozę nowotworu. Z doświadczenia dr. Simontona wynika, że zmaganie się z tą chorobą wymaga zarówno poddania się intensywnej terapii medycznej, jak i osobistego zaangażowania w proces zdrowienia. Psychoonkologia, której jest rzecznikiem, dostrzega istotny związek powodzenia terapii z odpowiednim nastawieniem psychicznym, zwolnieniem tempa życia, odrzuceniem nawyku zamartwiania się oraz znalezieniem sposobów na doświadczanie zdrowych przyjemności i zadowolenia z siebie.

 
"Życie z rakiem. Jadowite węże w koszyku"

Zbigniew Wojtasiński

   Autor zwraca uwagę, iż rak przestaje być chorobą śmiertelną i wyrokiem śmierci, a staje się schorzeniem przewlekłym, podobnie jak cukrzyca czy AIDS. Nie dotyczy to jeszcze wszystkich nowotworów, ale stale wydłuża się życie chorych, nawet w zaawansowanych przypadkach raka. Przytaczane są wypowiedzi czołowych onkologów na świecie i w Polsce oraz liczne historie pacjentów, którzy od wielu lat zmagają się z chorobą nowotworową, prowadzą aktywne życie. Z wieloma z nich autor rozmawiał osobiście. Opisywane są najnowsze metody leczenia, decydujące o powodzeniu terapii. Podawane są rady gdzie najlepiej się leczyć, na co zwracać uwagę w rozmowach z lekarzami i jak we własnych zakresie należy radzić sobie z chorobą, jaką stosować dietę, być aktywnym fizycznie itp. Poruszane są również dylematy medyczne z leczeniem nowotworów, np. uporczywej terapii.
   "Dziś istotą problemu nie jest CZY, ale JAK mówić o raku. Wydaje się, że właśnie tak, jak robi to Zbigniew Wojtasiński – szczerze, otwarcie, empatycznie, przekrojowo i rzetelnie. Rak budzi w nas strach i lęk. Kojarzony jest z chorobą, z którą nie można sobie poradzić. Wiele osób nadal obawia się i nie potrafi otwarcie rozmawiać o raku. Ta książka to mały krok, aby to zmienić." J. Gośliński

 
 
Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie