"Siły, które pokonają raka. Psychologiczne terapie wspomagające w chorobie nowotworowej" (2013)
Książka w przystępny sposób przybliża najnowsze, dobrze udokumentowane osiągnięcia psychoonkologii. O tym, jak zachować zdrowie, jak odkryć sens i wartość choroby, jak wspierać pacjenta i jego rodzinę, jak poprawić jakość swego życia – piszą wybitni specjaliści w zakresie medycyny, psychologii i psychoterapii. Znajdziesz tu:
- świadectwa osób, które podjęły walkę z rakiem,
- wskazówki lekarzy i psychologów, jak radzić sobie z chorobą,
- wiele użytecznych informacji o tym, gdzie chorzy oraz ich rodziny mogą szukać wsparcia i pomocy: adresy fundacji, organizacji pomocowych i ośrodków onkologicznych,
- słownik przydatnych pojęć,
- spis lektur o radzeniu sobie w chorobach nowotworowych.
|
 |
"Jak żyć z rakiem i go pokonać"
dr O. Carl Simonton, Reid Henson
Autorzy zwracają uwagę na to, jak ważna w trakcie leczenia jest psychika chorego oraz jego podejście do swojego stanu zdrowia. Doktor Simonton daje proste wskazówki, w jaki sposób należy stawić czoła przeciwnościom losu, nie załamywać się, odnaleźć swoją drogę i swój sens życia pomimo choroby i dążyć do niego. Jego unikalny program terapeutyczny pomógł już wielu chorym oraz ich rodzinom. Jest to wznowienie wspaniałej książki, będącej bestsellerem w wielu językach. Autorami jej są: doktor O. Carl Simonton, lekarz onkolog-radioterapeuta, pionier psychoonkologii oraz jego niezwykły pacjent, Reid Henson, powracający do zdrowia mimo rozpoznania rzadkiego nowotworu, wobec którego medycyna konwencjonalna była bezsilna. Doktor Simonton w przystępny sposób przedstawia swój program terapeutyczny, skutecznie pomagający poważnie chorym i ich bliskim. Reid Henson opisuje swoją drogę do zdrowia - jak praktycznie, na co dzień stosował Program Simontona, jak na przemian tracił i odzyskiwał nadzieję, jakim przeciwnościom stawiał czoła, jak ulegał zwątpieniu i odnajdywał sens swojego życia.
|
 |
"Zwyciężyć chorobę"
Mariusz Wirga
"Zdrowe myślenie ma następujące cechy: jest oparte na oczywistych faktach, pomaga chronić życie i zdrowie, pomaga osiągać nasze bliższe i dalsze cele, pomaga rozwiązywać najbardziej niepożądane konflikty i unikać ich oraz pomaga czuć się, tak jak chcemy się czuć. Początkowo, nie chciałem wierzyć, że tak proste zasady mogą być pomocne. Z perspektywy terapeuty, czasami czułem się bezsilny wobec beznadziejnej sytuacji pacjenta. Lecz właśnie chorzy onkologicznie, na AIDS i ich rodziny, nauczyli mnie, że niezależnie od sytuacji życiowej, zmieniając swoje myśli i przekonania na zdrowsze odczuwa się więcej pozytywnych i neutralnych emocji, a mniej negatywnych. W efekcie poprawia się jakość i radość życia, wraca wiara w sens istnienia a nawet poczucie spełnienia. Być może właśnie w programach terapeutycznych tworzonych na gruncie psychoneuroimmunologii leży przyszłość holistycznego podejścia do pacjenta." M. Wirga
|
 |
"Chustka"
Joanna Sałyga
Bolał ją brzuch. W biegu, między licznymi zajęciami wpadła do lekarza. To miało być rutynowe badanie. Diagnoza przeraziła wszystkich. Rak złośliwy, z licznymi przerzutami. Walczyła z nim przez ponad dwa lata. Choroba i nieposkromiony apetyt na życie. Joasia cieszyła się każdą chwilą spędzaną z najbliższymi i pisała blog. Była szczęśliwa. Chustka to nie tylko zapis zmagania się z chorobą, ale przede wszystkim opowieść o wielkiej miłości do synka, Niemęża i życia. To także opowieść o niezwykłym spotkaniu: Joanna, skupiona na pracy bizneswoman, i Niemąż, mężczyzna z przeszłością, skazany i wciąż walczący o swą niewinność. O tym uczuciu i życiowej przemianie on sam napisze w książce "Nieżona". Niepokorna, piękna, ciepła i otwarta, dowcipna i często kontrowersyjna. Otwarcie mówiła o seksie w czasie choroby. Przygotowywała syna na swoją śmierć. Jej blog zdobył ogromną popularność. Wzruszał i przerażał. Czytali go też ci, którzy szukali zwykłego pocieszenia.
|
 |
"Szału nie ma, jest rak"
Ks. Jan Kaczkowski
Książka nie jest kolejnym wyciskaczem łez, przeciwnie, wzmaga apetyt na życie – prawdziwe życie. To nie jest książka o umieraniu, której należy się bać, to książka, która jest wielką apoteozą życia.
Fragment:
"Ks. JK: Litość mnie męczy. Czasem słyszę: o Jezu, taki dobry ksiądz, tyle dobrego zrobił… Wkurza mnie to. Spójrz na więźniów sumienia na Białorusi albo przenieśmy się w lata najgłębszego komunizmu w Polsce. Czy ja bym wytrzymał tortury? Czy bym nie zdradził? To był heroizm. Mój to jest g**** heroizm – siedzenie na wygodnym krześle. Zaniosą mnie do łóżka, jest mi ciepło, wszyscy mi współczują. A wyobraź sobie, że siedzisz w celi śmierci (...).W moim wypadku to choroba, a nie heroizm.
Ale boksujesz się z tą chorobą.
Ks. JK: A jakie mam wyjście? Mam teraz powiedzieć: nie chcę z Tobą rozmawiać, wolę pójść do pokoju, położyć się do łóżka i płakać? Mógłbym tak zrobić, ale nie chcę."
|
 |
"Wygrać życie"
Kamil Durczok
"Książka ta - powiedział w wywiadzie Kamil Durczok - będzie rodzajem posługi dla tych, którzy będą musieli zmierzyć się z rakiem. Będzie dla tych, którzy mają kogoś chorego blisko siebie albo sami na taką chorobę zapadają. Ale także dla tych wszystkich, którzy chcą wiedzieć, kim jest człowiek w chorobie i jakie stany świadomości mu towarzyszą". Choroba nowotworowa jest w Polsce nadal tematem tabu. Kamil Durczok w rozmowie z Piotrem Mucharskim pokazuje, że opowieść o zmaganiach z rakiem nie musi być sensacyjną wiwisekcją. W szczery i przejmujący sposób opowiada o lęku przed chorobą, sile nadziei - i zachęca do profilaktyki. Rozmowę wzbogacają głosy onkologów: profesora Bogusława Maciejewskiego i docenta Krzysztofa Składowskiego oraz Marianny Durczok, żony Kamila.
|
 |
"Żyj najlepiej jak potrafisz. Świadectwa ludzi, którzy wygrali z rakiem"
Książka stanowi zbiór 33 relacji osób, które zmagały się z chorobą nowotworową i pokonały ją będąc pacjentami Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Autorzy przedstawiają historie tzw. normalnych pacjentów – kobiet i mężczyzn z różnych środowisk oraz w różnym wieku, którym na pewnym etapie życia przyszło zmierzyć się z rakiem. Dzielą się oni niełatwymi wspomnieniami z okresu terapii, ale i krzepiącymi świadectwami powrotu do zdrowia. Przedstawione historie zawierają różne aspekty choroby nowotworowej: pierwsze niepokojące objawy raka, reakcję na diagnozę, przebieg leczenia, proces zdrowienia czy wreszcie przemyślenia związane ze zmianą hierarchii celów i wartości ważnych w życiu ozdrowieńców. Warte uwagi są opisy relacji na linii Pacjent-Rodzina. Diagnoza choroby nowotworowej stanowi szok nie tylko dla chorego, ale także dla jego bliskich. Dokonująca się w wyniku niepomyślnej diagnozy rewolucja, dotyczy w równym stopniu zarówno pacjenta jak i jego rodziny. Żyj najlepiej jak potrafisz to pozycja dla każdego. Chorzy na raka mogą skonfrontować dzięki niej własne przeżycia z doświadczeniami innych pacjentów. Osoby nowo zdiagnozowane odnajdą w przestawionych historiach bezcenną otuchę i nadzieję na wyzdrowienie.
|
 |
"CHEMIOTERAPIA. Poradnik dla pacjenta i rodziny"
Książka wydana przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne stanowi przekład amerykańskiego bestsellera autorstwa J. McKay i T. Schacher. Autorki poradnika prezentują podstawowe informacje na temat chemioterapii, dzieląc się z czytelnikami swoim bogatym doświadczeniem, jak również liczne praktyczne rady i wskazówki. Wyjaśniają, jak chory może sam sobie pomóc, ale też jak powinien korzystać z pomocy innych. Krok po kroku pokazują, jak przetrwać wymagający czas choroby onkologicznej, zachowując przy tym możliwie najlepszą kondycję fizyczną i psychiczną. Ta książka to "poradnik przetrwania". Wyjaśniamy w niej, czym jest chemioterapia, jak działa i jaki wpływ może wywierać na pacjentów. Ponadto udzielamy prostych i zrozumiałych odpowiedzi na wiele częstych pytań. Co szczególnie ważne, książka zawiera praktyczne sugestie dotyczące samopomocy w trakcie terapii. Takich właśnie wskazówek i rad udzielają pielęgniarki onkologiczne, opierając się na doświadczeniu własnym oraz osób, które przeszły chemioterapię.
|
 |
"Triumf życia"
Carl O. Simonton
Pomoc dla chorych na raka oraz dla ich rodzin. Codziennie nowe osoby poznają u siebie diagnozę nowotworu. Z doświadczenia dr. Simontona wynika, że zmaganie się z tą chorobą wymaga zarówno poddania się intensywnej terapii medycznej, jak i osobistego zaangażowania w proces zdrowienia. Psychoonkologia, której jest rzecznikiem, dostrzega istotny związek powodzenia terapii z odpowiednim nastawieniem psychicznym, zwolnieniem tempa życia, odrzuceniem nawyku zamartwiania się oraz znalezieniem sposobów na doświadczanie zdrowych przyjemności i zadowolenia z siebie.
|
 |
"Życie z rakiem. Jadowite węże w koszyku"
Zbigniew Wojtasiński
Autor zwraca uwagę, iż rak przestaje być chorobą śmiertelną i wyrokiem śmierci, a staje się schorzeniem przewlekłym, podobnie jak cukrzyca czy AIDS. Nie dotyczy to jeszcze wszystkich nowotworów, ale stale wydłuża się życie chorych, nawet w zaawansowanych przypadkach raka. Przytaczane są wypowiedzi czołowych onkologów na świecie i w Polsce oraz liczne historie pacjentów, którzy od wielu lat zmagają się z chorobą nowotworową, prowadzą aktywne życie. Z wieloma z nich autor rozmawiał osobiście. Opisywane są najnowsze metody leczenia, decydujące o powodzeniu terapii. Podawane są rady gdzie najlepiej się leczyć, na co zwracać uwagę w rozmowach z lekarzami i jak we własnych zakresie należy radzić sobie z chorobą, jaką stosować dietę, być aktywnym fizycznie itp. Poruszane są również dylematy medyczne z leczeniem nowotworów, np. uporczywej terapii. "Dziś istotą problemu nie jest CZY, ale JAK mówić o raku. Wydaje się, że właśnie tak, jak robi to Zbigniew Wojtasiński – szczerze, otwarcie, empatycznie, przekrojowo i rzetelnie. Rak budzi w nas strach i lęk. Kojarzony jest z chorobą, z którą nie można sobie poradzić. Wiele osób nadal obawia się i nie potrafi otwarcie rozmawiać o raku. Ta książka to mały krok, aby to zmienić." J. Gośliński
|
 |
|