Zmniejszenie ryzyka epidemii gruźlicy na terenach przygranicznych Ukrainy i Polski poprzez budowę szpitala ftyzjatrycznego na 100 łóżek w obwodzie zakarpackim i wdrażanie innowacyjnych metod monitorowania, profilaktyki i leczenia gruźlicy
W ramach Dużych Projektów Infrastrukturalnych, z dniem 01 stycznia 2019 r. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. F. Chopina w Rzeszowie jako jeden z Beneficjentów rozpoczął realizację projektu pn: Zmniejszenie ryzyka epidemii gruźlicy na terenach przygranicznych Ukrainy i Polski poprzez budowę ftyzjatrycznego szpitala na 100 łóżek w Obwodzie Zakarpackim i wdrażania innowacyjnych metod monitorowania, profilaktyki i leczenia gruźlicy – Akronim projektu RRTB, w ramach podpisanej Umowy nr PLBU.03.01.00-UA-0010/17-00
Projekt realizowany jest wspólnie z Departamentem Ochrony Zdrowia Administracji Obwodu Zakarpackiego, który jest Beneficjent Wiodącym Projektu oraz z Regionalnym Medycznym Centrum Klinicznym „Phthisiatry”, które tak jak Szpital jest Partnerem Projektu.
Realizacja projektu odbywa się w ramach Celu Tematycznego: 3. Bezpieczeństwo, Priorytet 3.1 Wsparcie dla rozwoju ochrony zdrowia i usług socjalnych.
Umowa Partnerska została podpisana w dn. 29 października 2018 roku w Użgorodzie na Ukrainie.
- Wartość projektu ogółem: 6 400 000 EU
- Dofinansowanie ENI wynosi 5 760 000 EU
Głównym wyzwaniem projektu RRTB jest skomplikowana sytuacja epidemiologiczna gruźlicy (TB) w Obwodzie Zakarpackim. Występowanie choroby jest znacznie częstsze niż w krajach sąsiadujących. Istnieje kilka cech wpływających na epidemiologię gruźlicy: lokalizacja (granice z 4 krajami UE), silna migracja, duża liczba osób z grup ryzyka, lokalizacja trudno dostępnych wiosek. Ponadto brak nowoczesnego sprzętu do diagnostyki medycznej skutkują niedostatecznym dostępem do nowoczesnej diagnostyki gruźlicy i ostatecznie niskim stopniem wykrywania pacjentów z gruźlicą. Jednocześnie szpitale gruźlicze nie spełniają odpowiednich standardów, co powoduje rozwój i rozprzestrzenianie się gruźlicy, w tym tej lekoopornej odmiany.
Głównym celem projektu RRTB jest zmniejszenie ryzyka wystąpienie gruźlicy na obszarach transgranicznych Ukrainy i Polski, poprzez zmniejszenie liczby zachorowań na gruźlicę na obszarze objętym Programem, co zostanie osiągnięte przede wszystkim poprzez budowę szpitala gruźliczego w miejscowości Nyzhnya Apsha (obwód zakarpacki, UA) wyposażonego w nowoczesny sprzęt medyczny i innowacyjne europejskie podejście do wykrywania, profilaktyki i leczenia gruźlicy. Projekt zwiększy skuteczność wykrywania gruźlicy, poprawi sytuację epidemiologiczną gruźlicy na obszarach przygranicznych oraz polepszy jakość usług medycznych w dziedzinie gruźlicy.
W projekcie przewidziano również poprawę wyposażenia medycznego w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Rezultatem projektu ma być zwiększenie do 5% skuteczności wykrywania gruźlicy metodą mikroskopową w ogólnej sieci medycznej, 1,5-krotne zmniejszenie długoterminowej zapadalności i poprawa sytuacji epidemiologicznej na obszarze przygranicznym. Działania te wpłyną na ostatecznych beneficjentów projektu - 75 000 mieszkańców objętych ulepszonymi usługami zdrowotnymi. Bliższa współpraca transgraniczna i wymiana doświadczeń między instytucjami medycznymi Ukrainy i Polski doprowadzi do osiągnięcia celów projektu.
Ponadto odbędą się szkolenia personelu medycznego z Ukrainy w zakresie zapobiegania i monitorowania gruźlicy.