Sztuczny zwieracz cewnik moczowej – Nowość w Klinicznym Oddziale Urologii i Urologii Onkologicznej

Rak stercza jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u starszych mężczyzn. Wykryty we wczesnym stadium, ograniczonym do stercza może być skutecznie leczony. Udowodniono, że najlepsze wyniki leczenia tego nowotworu, ograniczonego do stercza osiąga się po leczeniu operacyjnym. Polega ono na usunięciu stercza wraz z pęcherzykami nasiennymi i regionalnymi węzłami chłonnymi. Wysoką skutecznością odznacza się Radykalna Prostatektomia Załonowa, jednak jeszcze lepsze wyniki leczenia operacyjnego raka stercza są osiągane podczas operacji laparoskopowych np. EERP -(Endoscopic Extraperitoneal Radical Prostatektomy), które nie odbiegają od wyników operacji przeprowadzanych z użyciem robota chirurgicznego DaVinci.

Jak każda procedura chirurgiczna, także radykalna prostatektomia nie jest wolna od powikłań, do których zaliczyć należy nietrzymanie moczu. Jeśli po 12 miesiącach od zabiegu operacyjnego trzymanie moczu nie powróciło u pacjenta, szanse na powrót trzymania moczu spadają praktycznie do zera.

Od niedawna w Klinicznym Oddziale Urologii i Urologii Onkologicznej WSS w Rzeszowie leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn leczonych operacyjnie z powodu raka stercza lub gruczolaka stercza poszerzone zostało o implantację sztucznego hydraulicznego zwieracza cewki moczowej szwajcarskiej firmy Zephyr. Pierwsze tego typu zabiegi przeprowadzone pod okiem dr Christophe Llorensa, twórcy zwieracza Zephyr ZSI 375, członkowie naszego zespołu mieli przyjemność obserwować w Inowrocławiu i Toruniu.

Schemat działania zwieracza Zephyr ZSI 375.

 

Powyższy schemat przedstawia działanie sztucznego zwieracza:

Rys. nr 1: Gdy mankiet jest wypełniony cewka moczowa jest zamknięta. Pacjent trzyma mocz.
Rys. nr 2: Gdy pacjent chce oddać mocz, naciska i puszcza przycisk pompki znajdującej się w mosznie.
Rys. nr 3: Pompka pobiera płyn z mankietu zmniejszając ciśnienie wokół cewki moczowej. Pacjent oddaje mocz. Pęcherz zostaje opróżniony
Rys. nr 4: Następnie w ciągu 2-3 minut, mankiet automatycznie wypełnia się, zaciska i zamyka cewkę moczową. Pacjent znów trzyma mocz.

Od grudnia 2014 r. pod okiem dr Christophe Llorensa zabiegi implantacji sztucznego hydraulicznego zwieracza cewniki moczowej prowadzone są również w Klinicznym Oddziale Urologii WSS w Rzeszowie, jako nielicznym ośrodku w kraju wykonującym tego typu procedury urologiczne.

Autorzy: lek. med. Janusz Ławiński, lek. med. Tadeusz Fedus, lek. med. Szczepan Pabiś, lek. med. Dominik Godlewski, lek. med. Łukasz Futyma

Piśmiennictwo oraz formularze kwalifikacji do implantacji sztucznego zwieracza dostępne w formie elektronicznej po uprzednim kontakcie mailowym pod adresem: futyma40@gmail.com

Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. F. Chopina w Rzeszowie