Historia Klinicznego Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej

Historia Klinicznego Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Fryderyka Chopina.

Jedyny oddział urologii w Rzeszowie mieści się przy ul. Szopena 2, w szpitalu, który w 1998 roku obchodził stulecie swego istnienia. Historia urologii rzeszowskiej rozpoczyna się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy przy oddziale Chirurgii Ogólnej, prowadzonym przez znanego chirurga Wojciecha Chabinkę utworzono pododdział urologiczny. Pierwszym kierownikiem pododdziału został dr Charemza, a następnie dr Józef Majewski, W grudniu 1969 odbyła się pierwsza operacja w nowo utworzonym, samodzielnym już Oddziale Urologicznym. W 1970 roku konkurs na ordynaturę wygrał dr n.med. Stanisław Ossoliński, który pełnił te funkcję do lipca 1996.

W lipcu 1996 roku ordynatorem oddziału został dr n.med. Jacek Tereszkiewicz, który pełnił tę funkcję do maja 2014.

Obecnie oddziałem kieruje lek. med. Janusz Ławiński.

Warunki i nabyte doświadczenie pozwalają lekarzom oddziału wykonywać obecnie wszystkie zabiegi z zakresu endourologii tj. URSL, PCNL, ESWL, zabiegi rekonstrukcyjne i uroonkologiczne, a także wszystkie urologiczne zabiegi otwarte. Od 2010 roku również wykonuje się operacje laparoskopowe w pełnym zakresie. W tym radykalną prostatektomię, radykalną nefrektomię, tumorektomie guzów nerek, operacje plastyczne zwężeń podmiedniczkowych, cystektomię. Wysoka liczba przypadków kieruje szczególne zainteresowania oddziału na operacje raka gruczołu krokowego, pęcherza i nerek. Obecnie również polem zainteresowanie stały się procedury związane z zaburzeniami trzymania moczu u mężczyzn i kobiet (zakładanie sztucznych zwieraczy, instylacja Botoxu).

Oddział posiada akredytację do szkolenia lekarzy rezydentów, odbywania staży cząstkowych przez lekarzy specjalizujących się w innych dziedzinach medycyny.

Oddział liczy 42 łóżek stacjonarnych, w tym 8 łóżek w sali nadzoru pooperacyjnego, posiada własny blok znbsp&trzema salami operacyjnymi (jedna do za biegów endoskopowych), Pracownię ESWL, Przyszpitalną Poradnię Urologiczną i Pracownię Urodynamiczną.

W Oddziale w różnym okresie czasu pracowali następujący lekarze: Edward Chruszcz, Stanisław Dynia, Marek Żminkowski i Paulina Kopeć-Woźniak, Adam Selwa, Tadeusz Ossoliński, Paweł Porzycki, Michał Szczygielski. Wielu urologów, którzy chwili obecnej pracują w różnych miejscach województwa uzyskało specjalizację w tym Oddziale.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. F. Chopina w Rzeszowie