O Klinice

W 1948 roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie powstał pierwszy na Podkarpaciu Oddział Noworodków. Od 1993 roku zaczął działać Oddział Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną. Obecnie jesteśmy Kliniką Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną - Oddziałem III stopnia referencyjności opieki nad noworodkiem.

Po porodzie zachęcamy mamy do nieprzerwanego przez 2 godziny kontaktu „skóra do skóry” z nowourodzonym dzieckiem. Zgodnie z zapisem Standardu Opieki Okołoporodowej dzieci ważone i mierzone są po upływie 2 godzin od urodzenia. Po cięciu cesarskim bezpośredni i szybki kontakt „skóra do skóry” z matką jest zastąpiony przez około 30 minutowe kangurowanie przez tatę, po tym czasie dziecko przewiezione jest do matki i pozostawione z nią w kontakcie „skóra do skóry”. Badanie noworodka zdrowego odbywa się do 12 godzin po urodzeniu się dziecka.
W Oddziale Noworodków współistniejącym z Oddziałem Położnictwa  przebywają matki z dziećmi w systemie „rooming-in”. W Oddziale zachęcamy Matki do karmienia naturalnego, podkreślając zalety takiego karmienia dla mamy i jej nowonarodzonego dziecka. Uczymy matki rozpoznawać wczesne oznaki głodu, wskaźniki dobrego karmienia, pomagamy dobrać odpowiednią dla mamy i jej dziecka pozycję do karmienia. W Klinice zatrudnione są położne i lekarze posiadający Certyfikat Doradcy Laktacyjnego.  W Oddziale korzystamy z bilirubinometru, materacyków do fototerapii, a badania wykonywane są z użyciem mikrometod.

W Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej leczone są chore noworodki oraz te urodzone przedwcześnie, z małą i ekstremalnie małą masą ciała urodzone w naszym szpitalu oraz przyjęte z ośrodków o niższym stopniu referencyjności. Jako jedyni na Podkarpaciu możemy zapewnić leczenie niedotlenionych noworodków metodą hipotermii. Prowadzimy najnowocześniejszą terapię oddechową (wentylacja konwencjonalna, oscylacyjna, wentylacja nieinwazyjna, wentylacja wysokimi przepływani, terapia tlenkiem azotu).

Nasz zespół to przede wszystkim wysoko wykwalifikowany, pełen pasji personel medyczny -  dyplomowane pielęgniarki i położne oraz lekarze pediatrzy i neonatolodzy, którzy każdego dnia wypełniają swoją misję, walcząc o zdrowie i życie małych pacjentów. Ich stała obecność pomaga uniknąć wielu zagrożeń, czyhających w pierwszych dniach życia na chore noworodki oraz umożliwia natychmiastową interwencję, w sytuacji, która tego wymaga.

Dzięki naszej wiedzy i z pomocą najnowocześniejszej, specjalistycznej aparatury medycznej (urządzenie do hipotermii, respiratory, inkubatory, aparat USG) udaje się nam trafnie zdiagnozować przypadki, zapewnić pacjentom profesjonalną opiekę lekarską i odnosić sukcesy w leczeniu chorych noworodków. Wykonujemy u naszych młodych pacjentów badania USG CUN, jamy brzusznej, płuc, jelit oraz screening Echokardiograficzny. Nieustannie doskonalimy nasze umiejętności w zakresie ultrasonografii.

W Oddziale Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną szczególną wagę przywiązuje się do zachowania niczym nieograniczonej bliskości rodziców z chorym maleństwem. Staramy się tym samym zapewnić im rodzinną atmosferę i maksymalny komfort w kontaktach z noworodkiem. Matka może przebywać przy dziecku o każdej porze dnia i nocy, co ma zbawienny wpływ na rozwój niemowlęcia i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Dlatego tak duży nacisk kładziemy na coraz bardziej popularną w ostatnich metodę kangurowania, która polega na bezpośrednim kontakcie skóry matki i dziecka.

Nasze dyplomowane pielęgniarki i położne z wielką życzliwością i z uśmiechem na ustach uczą opieki nad nowonarodzonym dzieckiem. Są niezwykle cenną pomocą dla mam, zwłaszcza tych, które po raz pierwszy powitały na świecie własne maleństwo.

Prowadzimy tez działalność dydaktyczną, min. uczymy lekarzy specjalizujących się w neonatologii, pediatrii i położnictwie oraz pielęgniarki i położne w zakresie terapii noworodka a także odbywają u nas staże podyplomowe młodzi lekarze. Od 2018 roku w naszej Klinice szkolimy również studentów Kierunku Lekarskiego III i IV roku.
Przy Oddziale działają Poradnie Specjalistyczne – Neonatologiczna, Laktacyjna, Fizjoterapeutyczna, Neurologopedyczna, w których nasi mali pacjenci otrzymują niezbędną pomoc specjalistów. Prowadzimy także uodpornienie wcześniaków przeciwko wirusowi RS.

W grudniu 2018 roku przy Klinice powstał Bank Mleka Kobiecego
Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. F. Chopina w Rzeszowie