Klinika Hematologii prowadzi kompleksową diagnostykę i leczenie wszystkich chorób hematologicznych, zwłaszcza chorób rozrostowych układu krwiotwórczego w tym m. in. ostrych białaczek i agresywnych chłoniaków, w ramach programów lekowych NFZ oraz w ramach badań klinicznych, umożliwiających dostęp do nowoczesnych terapii, nierefundowanych przez NFZ.
W Klinice prowadzone są badania naukowe i podstawowe w zakresie optymalizacji leczenia chorób rozrostowych układu krwiotwórczego w ramach Polskiej Grupy ds. Białaczek u Dorosłych (PALG) oraz Europejskiej Sieci Białaczkowej (ELN), co sprawia, że terapia jest prowadzona według najnowszych wytycznych i standardów. Zespół czynnie uczestniczy w polskich i międzynarodowych konferencjach naukowo-szkoleniowych.
Oferujemy naszym chorym kompleksowe leczenie, z przeszczepieniem szpiku włącznie, aktualnie dzięki ścisłej współpracy z ośrodkami transplantacyjnymi, a wkrótce na miejscu, gdyż Klinika jest aktualnie w trakcie procesu uzyskiwania akredytacji Ministerstwa Zdrowia na wykonywanie przeszczepień autologicznych i allogenicznych komórek krwiotwórczych oraz akredytacji Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek na funkcjonowanie Banku Komórek Krwiotwórczych. Klinika we współpracy ze specjalistycznymi pracowniami diagnostycznymi zapewnia najwyższy poziom świadczeń diagnostycznych. Pracownia Cytometrii Przepływowej funkcjonuje w obrębie Kliniki od wielu lat, aktualnie uruchomione zostały nowe pracownie Biologii Molekularnej oraz Cytogenetyki i Cytologii. Oprócz działalności diagnostyczno-leczniczej w Klinice Hematologii realizowane są zajęcia dydaktyczne z hematologii, transplantologii klinicznej, chorób wewnętrznych oraz medycyny opartej na dowodach ze studentami kierunku lekarskiego Uniwersytetu Rzeszowskiego IV, V i VI roku.
W oparciu o działalność Kliniki funkcjonuje Studenckie Koło Naukowe Hematologii, którego celem jest pogłębianie wiedzy teoretycznej i praktycznej studentów z zakresu hematologii, rozwijanie działalności naukowej, a także prezentowanie osiągnięć Koła na konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych.
W skład Kliniki Hematologii wchodzą:
Pododdziały:
- Hematologii Stacjonarnej
- Transplantacji Komórek Krwiotwórczych
- Hematologii Dziennej
Poradnie:
- Hematologiczna
- Transplantacyjna
Pracownie Diagnostyczne:
- Cytometrii Przepływowej
- Biologii Molekularnej
- Cytogenetyki i Cytologii
Bank Komórek Krwiotwórczych
Od października 2020 r. Klinika Hematologii funkcjonuje w nowym, supernowoczesnym budynku, w którym stworzone zostały komfortowe warunki logistyczne – przestronne jedno- i dwuosobowe sale chorych z niezależnymi węzłami sanitarnymi, centralne stacje pielęgniarek w bliskiej odległości od sal chorych, śluzy dostępowe i izolatki, nowocześnie wyposażone gabinety diagnostyczne, zabiegowe i sala intensywnego nadzoru hematologicznego oraz ogród zimowy przeznaczony dla kontaktów pacjentów z rodzinami.
Pododdział Hematologii Stacjonarnej (19 łóżek)
- 7 sal dwuosobowych
- 3 izolatki z systemem filtrów HEPA
- dwustanowiskowa, w pełni wyposażona sala intensywnego nadzoru hematologicznego wraz z wydzielonym pomieszczeniem obserwacyjnym dla personelu
- 2-stanowiskowa sala intensywnej opieki medycznej
- 2 gabinety zabiegowe
- centralna konsola pielęgniarska
Pododdział Transplantacji Komórek Krwiotwórczych (10 łóżek)
- 10 jednoosobowych sal z systemem filtrów HEPA
- gabinet zabiegowy
- pracownia aferez wyposażona w 4 separatory komórkowe Spectra Optia
- centralna konsola pielęgniarska
Uruchomienie działalności przeszczepowej jest planowane bezpośrednio po zakończeniu aktualnie trwającego procesu akredytacji. Misją i podstawowym celem Kliniki Hematologii jako ośrodka pobierającego i przeszczepiającego krwiotwórcze komórki macierzyste jest organizacja i prowadzenie działalności w zakresie pobierania, przechowywania i przeszczepiania preparatów komórkowych pobranych w drodze aferezy z krwi obwodowej oraz ze szpiku, zarówno w ramach działalności własnej jak i z ośrodków zewnętrznych. Polityka jakości jest dla Kliniki Hematologii celem podstawowym i odzwierciedlającym dążenie do zachowania najwyższych standardów, co jest realizowane poprzez osiąganie celów strategicznych:
- ulepszanie i poprawianie systemu zapewnienia jakości zgodnie z najnowszymi wytycznymi i legislacją prawną;
- wdrażanie nowych technologicznie urządzeń do procesów diagnostycznych i produkcyjnych;
- systematyczne wdrażanie metod obniżających ryzyko związane z leczeniem włącznie z przeszczepianiem komórek macierzystych;
- podnoszenie kwalifikacji zawodowych personelu;
- rozwój inwestycji związanych z hematologią i transplantologią w ramach Szpitala.
Pododdział Hematologii Dziennej (8 łóżek)
- ośmiołóżkowa sala pobytu dziennego z konsolą pielęgniarską
- gabinet zabiegowy
- dyżurka lekarska
- szatnia
Pododdział Hematologii Dziennej prowadzi szeroki zakres leczenia, w tym chemioterapię. Ponadto udzielane są także konsultacje chorych z innych jednostek służby zdrowia. Unikalne w skali kraju jest funkcjonowanie Pododdziału Dziennego w godz. od 07 do 19 oraz przez 7 dni w tygodniu.
Pracownie Diagnostyczne i Bank Komórek Krwiotwórczych
Pracownie Diagnostyczne:
- Cytometrii Przepływowej
- Biologii Molekularnej
- Cytogenetyki i Cytologii
- Bank Komórek Krwiotwórczych
Dostęp do nowoczesnych Pracowni Diagnostycznych na miejscu umożliwia szybką i rzetelną diagnostykę cytomorfologiczną, immunofenotypową, cytogenetyczną i molekularną, niezbędną do wdrożenia optymalnej terapii, określenia rokowania pacjentów i określenia poziomu mierzalnej choroby resztkowej.
Bank komórek krwiotwórczych jest w trakcie akredytacji, umożliwiającej gromadzenie, testowanie, przetwarzanie, przechowywanie oraz dystrybucję preparatów komórek krwiotwórczych ze szpiku i krwi obwodowej przeznaczonych do przeszczepiania.